Haberler

Batman’i Joker Başarılı Kıldı

06 Oca 2020
Tüm Haberler
Nginx

1949 yapımı Batman and Robin yapımından itibaren ,Gotham’ın Batman’i hayatımıza girmiş durumda.1966 yapımı Batman’den itibaren ise Joker hayatımıza girmiş durumda.Her zaman çok sevilen bir karakter olmasına karşın Batman sayesinde ön planda olduğu düşünülüyordu.

Ne zamanki o baş yapıt piyasaya sürülene kadar The Dark Knight (2008). Heath Ledger jokeri canlandırmasındaki üstün performansı ile birleşen,harika senaryo,müzik ve çekimlerle ön plana çıkmayı başardı.Joker’in bir felsefesi vardı,Joker’in amaçları ve idealleri vardı.Film çıkmadan önce Heath Ledger’ın hayatını kaybetti ve akabinde Joker rolündeki performansı ile Oscar almayı başardı.Herşeye rağmen bu yapımların hepsi Batman filmi buda akla şu soruyu getiriyordu Batman olmadan Joker olmaz mı?

Todd Phillips imzalı, Warner Bros. yapımı Joker filmi bu soruya net bir cevap vermeyi başardı, günümüz popüler çizgi roman uyarlamalarından oldukça farklı olmasına rağmen çok beğenildi ve gişede de büyük bir başarı elde etmeyi başardı. Dünya genelinde toplam 1 milyar doların üzerinde bir hasılat elde eden Joker, ülkemizde de son yılların en iyi yabancı film rakamlarından birini elde etti ve 2 milyona yakın kişi tarafından izlendi. Todd Phillips, bu başarının Batman mitiyle alakası olmadığını savunuyor.

Todd Phillips konu hakkında, “Demek istediğim, filmde gerçekten insanlarla entegre olabildiğimiz temalar var. Hiçbirimiz R dereceli bir filmin dünya çapında, 1 milyar doların üzerinde para kazanabileceğini düşünmüyordu ama içindeki mesajlar ve anlattıklarımız izleyiciye kesinlikle ulaştı. Scott Silver ve ben filmi yazarken yapmak istediğimiz şey, çizgi roman dünyasına anlamlı bir şey katmaktı. Biz filmi yazmaya başladığımızda ve sonrasında ülkede olanlar filmin değerini de artırdı. Yapmak istediğimiz şey kendiliğinden senaryoyla paralel bir hal aldı. Tüm bunların, bence Batman’le bir alakası yok.” açıklamasında bulundu.

Phillips’e göre Batmen değil insanların kurduğu bağlar filmi bu kadar başarılı yaptı.

Free Shoutcast HostingRadio Stream Hosting